3 Şubat 2012 Cuma

Ve kehanet gerçek oldu İMKB 60 bin

Bu günü 07 Kasım 2011'de yazmaya başladığım ekonomi güncesi yazılarımın bir övünç günü kabul edebilirim.  Yaklaşık 2 aydır işaret etmeye çalıştığım yükseliş dalgası ve 60 bin hedefi görüldü
Aşağıda madde madde kasımın sonunudan beri yükselişi  işaret ettiğim yazılar var.
Tl bazında  % 20'yi aşan,  dolar bazında % 30'ları geçen bir değer artışı fırsatını sağlayan öngürülerdi bunlar.
Burda bir övünme çabası yok. Sadece vurgulamaya çalıştığım nokta şu biz küçük yatırımcılar gerçekten çok emek harcayarak birikim yapabiliyoruz. Ve bu birikimlerimize sahip çıkmalıyız. Bu emeğimize sahip çıkmanın bir başka yoludur aynı zamanda. Bu geriye dönük analizle yapmak istediğim acaba "doktor " ne yazmış diye bu blogga bakmanız için geçerli bir neden öne sürmek.
Piyasaların geleceği tam olarak bilinemez. Çünkü bu yazılmamış bir gelecektir. Ancak sağlıklı bir takım tahminler yapılabilir.


1. ara yükseliş dalgasından ilk bahsettiğim yazı
http://biryatrmcininekonomiguncesi.blogspot.com/2011/11/tren-kalkyor-olabilir-mi.html
22 kasımda Tren kalkıyor olabilir mi başlıklı yazıda bir ara yükseliş dalgasını yazdım tren beklediğim kadar hızlı kalkmadı ancak bu oyalanma süresi ciddi bir alım fırsatı verdi (hem zamansal hemde fiyatsal bir alım fırsatı )

2. 60 bin hedefinden bahsettiğim ilk yazı (28 kasım 2011)
http://biryatrmcininekonomiguncesi.blogspot.com/2011/11/piyasalarn-yonu-olaslklar.html
bu yazıda ilk kez 60 binli seviye olasılıklarından bahsettim. O gün ki yükseliş dalgası bir düşüş dalgasına döndü ancak alım için o dipte sonraki dipte yakın fiyatlar sundu.

3.ocak ayında bir yükseliş dalgasının olacağını anlattığım ilk yazı
http://biryatrmcininekonomiguncesi.blogspot.com/2012/01/2012-tahminim-sadece-bir-tahmin.html

4.artık kehanet haline getirdiğim ara yükseliş dalgasının başlayacağını net bir şekilde yazdığım yazı
(cuma piyasalar kapanınca yazmıştım ve pazartesi yükselişin net bir şekilde başlayacağını ön görmüştüm o gün imkb 100 kapanışı 51 bin 150 idi  ve pazartesinden itibaren nerdeyse soluksuz 60 bine gelen bir yükseliş oldu )
http://biryatrmcininekonomiguncesi.blogspot.com/2012/01/fransann-3a-notu-sp-tarafndan-2a-artya.html

5 en son imkb 100 55 binlerde iken 60 bin olasılığının yüksek olduğunu yazdım (bir % 10'luk kazanç fırsatı daha )
http://biryatrmcininekonomiguncesi.blogspot.com/2012/01/fed-toplants-mesajlar-yansmalar-ve-yarn.html

Ve 60 binlerde sorulması gereken soru:
  Bu  bir düşüş trendindeki ara yükseliş dalgası mı? Bu çok kritik bir soru. Bu henüz cevaplanmadı 50 binlerden 60 bin zirvesi görülebilir ancak bu zirvenin devamı ancak bu seviyelerde ön görülebilir ve henüz zirvenin ilerisini görmek için sisler dağılmış değil. Bu nedenle bu yükselişin bir ara yükseliş dalgası olduğu fikrim henüz değişmedi .
Yapılması rasyonel olan henüz bu yükseliş dalgasına katılmamış bir takım sağlam hisseleri araştırmak. Sonrada doları alım için takip etmek gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder