17 Aralık 2014 Çarşamba

Ekonomik Çalkantı 15 Aralık 2014 FED toplantısına bir günden az kala tahmin.

Böyle bir günü mutlaka not etmek ve yorumlamaya çalışmak gerek.
Uzun süredir hisse senetlerindeki gelişmeleri mali endeks grafiğine göre açıklamaya çalışıyorum. 1. dalga alt sınırı olan 110 binli değerler 1 yıldır hiç aşılmamışken son bir ayda 118binlere kadar çıkılmıştı. Bunda FED faiz artırımında yavaş davranacağı ve Japonya gibi ülkelerden gelen kötü verilerle bol para döneminin devam edeceği beklentisi bir de ülke içinde bir faiz idirimi gibi beklentiler etken olmuştu. Ancak bu gün oldukça sert bir düşüşle % 4,91 105 binlere indi. Bazı büyük banka hisselerinde %7' yi aşan düşüşler oldu.  Dolar 2,41'i gördü.
Peki bu büyük çalkantının temel sebebi ne olabilir?
Benim buna yorumum global finansal sistemin (piyasaların )  FED'e yarın açıklayacağı karar öncesi bir uyarısıdır. Finansal sistem eğer FED adımlarını dikkatli atmaz ise gelişmekte olan piyasalarda ne yaşanabileceğini göstermiş oldu. Bu gösterge gelişmiş ülkeleri etkiler mi ? ABD ekonomisini etkiler mi?  bu sorulara hayır yanıtı verilirse FED için karar vermek kolay. Ama yanıt evet ise FED yarın güvercin bir mesaj verecektir. Bu da piyasalarda güçlü pozitif tepki dalgası oluşturabilir.
Benim beklentim: Güvercin (ılımlı bir mesaj )
Bu kanıya nerden varıyorum. Dünya ekonomik sisteminin son teknolojik gelişmelerle önemli bir evrim geçirdiğini düşünüyorum. Artık ekonominin patronu global finansal sistem, reel ekonomi değil. Yani üretim yada hizmet sektörü vb reel şirketler değil büyük fonlar patron. Dolayısıyla karar verici güç onlar. Eğer bu fon sisteminde bir problem olursa reel ekonomi de çok olumsuz etkilenecektir. FED Bernanke döneminde bunun yani patronon Piyasa olduğunu iyi biliyordu. Bu bilgi ekonomilerini düzlüğe çıkardı. Yellen da farklı bir çizgide değil ve bu uyarıyı dikkate aldığı mesajını verecektir. Bu mesajı güçlü bir şekilde verirse bu günkünün tam tersi abartı yükselişler görebiliriz. Kararın açıklanmasına bir günden az bir süre kaldı. Perşembe sabahı bizim piyasalara etkisini göreceğiz. Ön görüm doğru çıkarsa perşembe sabahı hisse senetlerinde yukarı bir ralli olabilir. Bu durumda yarın ki dip seviyelerden alım yapılabilir.
Ya tersi olursa FED faiz artırımında kararlı ve süreci erkene alan bir konuşma yaparsa işte o zaman Dolarda gerçek zirveleri borsa da gerçek düşüşleri görürüz. Mesele bu tahmini önceden yapabilmekte. Kim bilebilir ki?
(Tüm bunlar sadece şahsi bir öngörüdür bir yatırım tavsiyesi değildir. Koşullar tam tersi istikametlerde de gelişebilir. Dedikleriin tam tersi  de çıkabilir. ) 

3 yorum:

  1. 17 aralık gerçekten yatırımcılar için ders niteliğine. TSİ 21:00 - 22:00 saatleri arası piyasalarda yaşanan ralli, bir çok yatırımcının canını yakmış, bazılarının da yüzünü güldürmüştür. bütün teknik analiz hesapları, psikolojik destek ve dirençleri, kısacası her şeyi alt üst eden bir ralli. sebeplerini iyi analiz etmek gerekiyor. FED e verilen gözdağı yorumunuza katılıyorum. şu anda piyasalar yatay trend bandında gezse de, bu kadar sert olmasını beklemediğim aksi yönde pikler bekliyorum. Bekleyip göreceğiz.

    YanıtlaSil
  2. Piyasalardaki beklenmedik sert hareket olasılığı yorumunuza katılıyorum. Ama şu anda hisse senetlerinde bir yükseliş dalgası başladı. (Tam da yukarıdaki yazıda bahsettiğim dip ile ) Bu yükseliş dalgasının bir süre daha devam etmesi ve eski (TL ) bazlı rekorların kırılması herkes de hisse senetleri piyasasına karşı bir pozitif algı oluşturması muhtemel bir dalganın içindeyiz. Ama ben de 2015'in çok ciddi riskler barındırdığını düşünüyorum.

    YanıtlaSil
  3. 16 Aralık - 17 Aralık'a bağlayan gece yazdığım yazıda öngörüm tam gerçekleşti 17 Aralık'ta hafif bir dip yapan hisse senetleri piyasasında ciddi bir ralli başladı. 18 aralık bu gün bu yükseliş devam etti . Amerika borsaları günü % 2,5 yükselişle kapattı.

    YanıtlaSil