26 Şubat 2015 Perşembe

TUTA YAZMIŞ BİR TAHMİNİN SON ANDA TUTMAYIŞI ÜZERİNE: piyasalar aşırı gerersiz tepki verdi


(Bu bloogda yazılı olanlar yatırım tavsiyesi değildir )
Bu gün her şey Türkiye piyasaları için olumlu başlamıştı. Nedeni ise Yellen'ın dün yaptığı konuşma. Önce bu koşuşmaya değinmek gerek. Bu konuşma da açık olarak faiz artırımı için acele edilmediği ekonomik güçlenmenin net görülmediği durumlarda bunun yapılmayacağı. Yapacak olursalar bunu çok önceden sözlü yönlendirmelerde değişiklik ile sinyal verecekleri. (piyasalara bir hazırlanma süreci veriyorlar ) sözlü yönlendirmedeki değişiklik ise mutlaka faiz artırımı anlamına gelmediği yine ekonomik parametrelere bakacaklarını ifade ediyor. Oldukça ılımlı bir konuşma. Bana kalırsa nerdenyse bu sene faizi artırmaya da biliriz diyecekti. Faiz artışının yılın son çeyereğinden önce olma olasılığı çok düşük.
Bu konuşma ile dolar dl 2.45lere gerilemişti. Sonra Türkiye siyaseti devreye girdi saat 16 gibi. Ve dolar/dl 2,49'a çıktı. Hisse senetleri tüm kazanımlarını sildi.
Bir gün öncede iktidar partisinden eleştiriler gelmişti. Ama bu eleştiriler hisse senetlerinde olumlu yansıdı. İlginç olan faiz kararı ilk açıklandığında hisse senetlerinde bir düşüş olmuştu. Ardından iktidar kanadından eleştiriler geldikçe hisse senetleri yükselişe geçti. Piyasa faiz kararından daha çok siyasi gerginliğe ve merkez bankasının bağımsızlığına bir söz söylenip söylenmeyeceğine baktı. Ve ılımlı eleştiriler bu konudaki kaygıları sildi ve hisse senetleri yükseldi.
Ama bu gün Cumhurbaşkanın eleştirilerine piyasalar çok fazla tepki verdi. Dolar 2,45'den 2,49'a yükseldi. Endeks %1'in üzerindeki kazanımlarını sıfırladı. Gösterge faizler % 1'in üstünde yükseldi.
Bu eleştirilerin içeriği doğru mu yanlış mı olduğu ya da üsluplar bu bloggun tartışma konusu değil. Bu bloggda gelecek ön görüsü yapma gayreti var.
Kişisel olarak bu faktörü bir ay önce aynı senaryo yaşandığı ve yaşananlar iktidar kanadı için olumsuz sonuçlar doğruduğu için (doların artması bu gün faiz düşüşünü en çok kısıtlayan etken dolar arttığı için petrol fiyatlarındaki düşüşten yeterli yararlanamıyoruz enflasyon yeterince düşmüyor bu da faiz düşüşünü kısıtlayıcı oluyor. ) bu kez yaşanmayacağı ön görüsünde bulundum. Ve bu günkü konuşmaları ön göremedin. Bu kişisel bir iç eleştiri (neden ön göremedim ? ya da ön görmeyi sağlayacak ip uçları varmıydı ? Bu sorulara yanıt bulmaya çalışacağım.)
Ancak burada önemli bir nokta fiyasnın tepkisi doğru mu ? Bu gün ABD'de Cumhuriyetçilerin FED denetlensin önerisine karşı Yellen'ın FED'in bağımsızlığını savunduğu bir konuşmayı bloomberght de (http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1730215-yellen-fedin-bagimsizligini-savundu) okudum.  Amerika FED'in denetlemeyi konuşuyor hatta senatodaki çoğunlukta bulunan Cumhuriyetçiler bu yönde öneride bulunuyor. ABD piyasalarında bir kargaşa yok. Bizde Merkez Bankasının Bağımsızlığı kabul ama ... diye giden bir konuşmaya piyasanın bu tepkisi çok anlamsız. Burada bir üslup farklılığı var. Dün Başbakanın eleştirisiyle Bu gün Cumhurbaşkanın eleştirileri arasında bir fark yok sadece üslup farkı var. Konuşmanın içeriği aynı. Söylenen de aslında çok basit Merkez bankası bağımsızdır. Ama ülkenin kalkınması için faizi indirmelidir. Özetle söylenen bu. Piyasa tarafsız ve serin kanlı olmalı
Sonuç Yarın piyasalar aşırı tepki verdiğini anlar. Şu anda mali endeks 118 bin direnç seviyesinin hemen altında. Kuvvetle muhtemel yeniden bu seviyenin üstüne çıkar. Dolar endeksi 94,24'de Yellen etkisi ile 93'lere doğru bir sarkma olabilir.
X dalgasında yukarı yönlü bir hareket daha olası. Tüm bu yaşananlar Türk hisse senetlerinde ciddi bir yükseliş potansiyeli oluşturdu. Mesele barajın kapaklarının açılması.
(İlginç olan ise bu kapağın açılması iktidar kanadına çok yarayacakken oluşan gerginlik ve endişe kapağı kapalı tutan da aynı kanat oluyor  
. Bu arada 2015 Türkiye için siyasetin çok çok önemli yük aldığı bir sene. Bu sene Türkiye iki uç iyi ve kötü iki uçtan herhangi birine gitme  olasılığı % 50 bunu belirleyecek ise siyaset.  Bununla ilgili daha önce bir yazı yazmıştım. Altta linki var.

http://biryatrmcininekonomiguncesi.blogspot.com.tr/search?updated-min=2014-01-01T00:00:00%2B02:00&updated-max=2015-01-01T00:00:00%2B02:00&max-results=28

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder