12 Ekim 2015 Pazartesi

ANKARA için YAS GÜNLERİ

(Burada yazılı olanlar yatırım tavsiyesi değildir )
Böyle günlerde ekonomi ile ilgili yazı yazmak hiç içimden gelmiyor. Ama bu blog aynı zamanda bir günce. Ve ekonomik dalga etkisi olan olaylara bu güncede yer veriyorum vermem gerekiyor.
Maalesef onlarca insanın öldüğü bir terör olayı oldu Ankara'da . Ülke çapında 3 günlük yas ilan edildi. Ankara'nın göbeğinde böylesi vahim bir terör olayı önlenemedi. Elbette ki bir ülke başkentinin merkezinde bir terör olayını önleyemiyor ise ekonomik olarak bu ülkede olumsuz bir süreç başlama riski çok yüksektir.
Son yazımda 2. dalganın ortasındayız diye yazmıştım. Bir düzeltme gelmesi gerekiyor diye. Düzeltme gelmez ise düşüş daha şiddetli olabilir diye yazmıştım. Mali endeks 2. dalga orta seviyesinin test edilebileceğini yükseliş dalgasının başından beri yazıyordum. Maalesef bu 100 bin orta seviyesinin aşağı yönlü kırılma ihtimali çok yüksek. Hatta ve maalesef böylesine vahim bir olayın yaşanmış olması tekrar 2. dalga dibine 90 bine sürükleme ihtimali çok yüksek. Eğer bu terör konusunda yapıcı bir takım önlemler yok ise 2. dalga içinde kalma ihtimalimiz düşük ve aşağı yönlü 3. dalgaya düşme riski yüksek. İkinci dalga bir ekonominin siyasal temellerinin sağlam olması ile mümkün. Böylesine büyük terör olayları önlenemiyor ise bir ekonomi için siyasal temelleri sağlam diyemeyiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder