21 Kasım 2016 Pazartesi

DOLARDA DÜZELTME DÖNEMİNE Mİ GİRDİK ?

(BURADA YAZILI OLANLAR YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR )
Nicedir yazmamıştım. Esasen temel öneri (yanı Döviz tut Hisse senedi yükselişleri satış fırsatı) değişmediği için yazma ihtiyacı hissetmedim. 
Lakin şu anda grafiklerde yön değişimi ya da ara veriş izlemi var.
 Bu blog'da dolar al tavsiyesi  2,93'lerde başladı ve 2.80'e kadar dolar alım fırsatı oldu. Ortalama 2,85 maliyetle anıldığını var sayalım arada hiç al sat yapılmamış olsa bile. bu gün itibari ile (3,36 ) % 17 yükseliş. Bir döviz yatırımı için hiç fena bir karam değil ortalama şubat sonu  mayıs arası bu alımlar yapıldığını düşünürsek ortalama 4. ay diyelim 7 ayda % 17. Şimdi TL'ye geçip 5 ayda TL'de beklendiği var sayılsa buda % 5 Bir faiz ile toplam % 22.5 bir getiri hesaplanabilir.   Ki mali endeksin nisanda ortalama 105 bin olduğunu şimdi 100 bin olduğunu da hesaba katarsak fırsat maliyetinin eksi olması bu yatırımın değerini daha artırıyor.
Şimdi ise dolarda yükselişe ara verilebilir. Ve bir düzeltme hareketi başlayabilir. Ancak bu doların 1,79'lardan  başlayan yükseliş trendinin bittiği anlamına gelmiyor. (1,79'dan başlayan yükselişin henüz zirvesini tespit etmek mümkün değil. Ama 3,40'ın zirve olduğunu düşünmüyorum. ) Sadece bir süreliğine düzeltme mümkün. Bu düzeltmenin temel nedeni Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantıları ve alınabilecek TL koruyucu kararlarla mümkün. Trump etkisinin kısmen azalması ile Dolar endeksinde olabilecek olası düşüşte bu düzeltmenin gücünü artırabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder