2 Aralık 2016 Cuma

ÇOK DİKKATLİ OLUNMASI GEREKEN GÜNLER.

Burada yazılı olanlar yatırım tavsiyesi değildir.
TL'nin değer kaybediş hızı oldukça endişe verici bir hal aldı. Dolar/TL için 3,50 makul bir değerdi. Ya da bir başka değişle kabul edilebilir bir değer, ancak aynı ivme ile yukarı yönlü hareket Türkiye için ağır gelebilir. Buna bir de petrol fiyatlarındaki OPEC anlaşması ile % 8'lik sıçrama yükselişi eklenince enerji maliyetleri çok artmış oluyor. 2 ayda TL % 20'ye varan bir kayıp yaşadı. Bunun çoğu Son 1 ayda oldu.
Bundan sonraki seviyeleri tahmin etmek mümkün değil. Süreci, akışı görmek hissetmek gerek. Bunu net gören yatırımcı için ise kazançlı olabileceği ani iniş çıkışların başladığı bir süreç. Ancak bu günler üzülerek yazıyorum, daha önceki dalgalanmalardan biraz farlı. Ekonomiyi ince bir ip tutar hale geldi. Her an denge bozulabilir.
Ve böyle bir süreçte dolar bazlı fiyatlarda tarihi diplerde olan MALİ endeks 90 binlere doğru yol alıyor. 90 binler en iyi ikinci dalganın alt sınırı. Bu dalga ülkede yönetimsel, siyasi bir risk olduğunda aşağı yönlü kırılıyor. Aksi taktirde çalışıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder