19 Temmuz 2017 Çarşamba

Mali Endeks TL bazlı Tarihi Zirvesinin Eşiğinde Hem Heyecan Hem de Endişe Verici

Uzun süredir mali endeksi takip ediyorum. Bir takım ön görüler bu endekse göre doğru sonuç verdi.
Son tahminin mayıs 2017'de ara dalga Xdalgası ismini verdiğim 126 bin seviyesi küçük düzeltme ile aşıldı. Beni endişelendiren düşüş olmadı.
Ve şimdi mali endekste 139 bin sınınındayız. Yani TL bazlı tarihi zirvenin hemen eşiğindeyiz. Bu sınır geçildiğinde TL bazlı yeni bir dalgaya gireceğiz. 1. Dalga yenilenecek.
Bu bir bakıma heyecan verici bir açıdansa endişe verici. 2013'te bu zirve görüldükten sonra endeks 50 bin puan düşmüştü. Endeks buraya kadar gelkişken yeni bir zirve yapması muhtemel. Ama o zirve çabası tüm yukarı çıkış enerjisini de bitirebilir.
Bakalım grafit yenilenecek mi yoksa kendini mi tekrar edecek.
İzlemek ve not etek gerime

2 yorum:

  1. Bu günlerde sürece gün gün yorumlayarak takip edeceğim. Dün seans bitmeden bu yazıyı yazdım. Öngürdüğüm gibi 139 bin üzerine çıktı ve mali endeks yeni bir zirve oluşturdu. o zirvede kapattı. Artık TL bazlı tarihi zirve günü 19 Temmuz 2017. Bu yeni bir bakış açısı gerektirecek. Ama ihmal edilebilir farklar henüz yeni bir grafik içine girdiğimiz anlamına gelmiyor. Şu anda seans içi tekrar 139 binin altında. TL kısmen değer kaybetti. Yani bu zirve seviyenin çalıştığı anlamına geliyor. Bakalım yakın takip edeceğiz. Bu zirve yakın takibe değer.

    YanıtlaSil
  2. Dün 27/temmuz/2017 bir önceki gece FED açıklamalarının etkisi ile bir pozitif gün yaşandı ve ikinci kez 139 bin seans içi geçildi. Ancak kapanış yine 139 binin altında oldu. 19 Temmuzdan sonra bir ilkti ve yine çalıştı. Bu gün ise 138bin 017 ile kapandı. Hava bozuluyor gibi olumlu veriler zirve öncesi dönüşün son göstergeleri. Zirve çalışacak görüntüsü kuvvetlendi.

    YanıtlaSil