6 Mayıs 2012 Pazar

Yeniden

Uzun süredir yazmıyorum. Değişen hayat koşullarım blogg yazmak için zaman yaratmamı güçleştirdi. Ayrıca önemli bir değişim izlenimi almayınca yazma gereksinimim azalıyor. Son yazdığım geçerlidir düşüncesindeyim. Ancak tabiki günlük gelişmeliri not etmek ve yorumlamakta kendim için bu günceyi tutma gerekçem sonuçta esas olarak kendimi ihmal etmişim.
 Son olarak  VİX endeksi dibi gördü mü ? bir öngürüde bulunmuştum. 14,47 dip mi demiştim. (16 Mart 2012'de gördüğü seviye yazıyı 22 Mart 01:00'de yazmışım. 26 Mart'ta 14.26'yı gördü. Kısa dönem dip bu oldu. Nisan'da 20'nin üstünü gördü. Son kapanış 19.16. http://www.wikinvest.com/index/Volatility_Index_(VIX)/WikiChart
Sonuç itibari ile kısa bir zaman yanılması ile bu öngürü tuttu.
Bunun anlamı basit artık yükselen VİX endeksi ile düşen piyasalar rotasına giriyoruz. Sene başında 49 binlerden 60 binlere doğru gelişen yükseliş dalıgası ve zirvede geçirilen bir zamandan sonra şimdi yön aşağıya dönmüş durumda. 57 binler görüldükten sonra tekrar 60 binler denenebilir ancak başarılamayan bir 60 bin denemesi düşüşü hızlandırır.
Beklentisi olan ya da ters korelasyon ihtimali olan hisse senetleri hariç hisse seneti al sat hariç tutmamak gerekir. Özellikle banka holding gibi hisseler nasıl yükselişte başı çektiler ise düşüşte de başı çekecekler.
Dolar 1,75'i görüp tekrar yükseliyor. Şu anda uygun alış fiyatında.
Altın ülkeler arası savaşın olmadığı piyasa koşullarında  yükseliş hikayesini çoktan tamamladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder