26 Mart 2014 Çarşamba

Mali endeks 3. dalganın zirvesinde Her koşulda kendini tamamlamayı başarabilen Ara yükseliş dalgası

(öncelikle daha önce yaptığım bir tahmini eklemek istedim
http://biryatrmcininekonomiguncesi.blogspot.com.tr/2014/02/mali-endeks-icin-90-bin-bir-hedef.html
18 Şubat 2014 de yazrdığım yazının başlığı mali endeks için hedef 90 bin  bir hedef mi demiştim)

Son dönemde ön görülemez siyasi gelişmeler nedeniyle tahminlere ara vermiştim. Ancak bu gün mali endeksin 90 binlere gelmesi nedeniyle yazmak gerekliliği hissettim. Yaklaşık 2 ay önce ara yükseliş dalgası olacağı yönünde bir tahminim vardı. Hatta bunu başlangıç seviyesini büyük bir netlikte (79 binler) yazmıştım 18 Şubat'ta hedef 90 bin demiştim ancak bu ara yükselişi sekteye uğratan meşhur ses kaydı oldu. O gece dolarda anormal bir yükselişle ( 2,17 lerden 2,21'lere ) başlayan ara yükseliş dalgasında bir kırılma anomali oldu. Ancak geçen süreç ve bu gün gelinen seviye ara dalganın tamamlanmasını sağladı. Tüm koşullara rağmen kendini tamamlayan bir dalga enterasan bir durum.
Bundan sonra ne olacak?
Önce tekrar hatırlamak gereken tanım şu Ara dalga genel trendi bozmayan ancak trendin aksi yönünde yaklaşık %10 lara varan ve trend dönüşü olasılığı oluşturan dalgadır. Bu benim tanımlamam
mali endeks 79 binli seviyeleri gördü ve ortan %10'u aşan bir yükselişle 90binlere geldi. Bu aralık aynı zamanda mali endekste 3. dalga seviyelerin yaklaşık dip ve zirve seviyeleridir. Ağustos 2013 Eylül 2013 arası 90 bin 110 bin arası 2. dalga dip ve zirvesinde de benzer hareketi gördük. Tekrar 110 binden başlayan düşüş 17 aralık ile birlikte 2. dalga dibi 90 bini kırıp mali endeksi 3. dalgaya soktui.  Muhtemelen benzer senaryo olacak. Şu anda 3. dalga dinamiği olan siyasal belirsizlik ve onun etkileri konusunda hiç bir sağlam gelişme yok. 30 Mart 2014 yerel seçimi muhtemelen bir erken seçim doğuracak. Yerel seçim sonrası bir siyasal istikrara işaret ediyor gibi görünmüyor. Uzun vade grafikler 12 yıllık trendde bozulmayı gösteriyor. Bundan sonra 3. dalga dibinin yeniden test edilme olasılığı yani  yeniden 79 binler olasılığı daha yüksek.
4 Nisan ve 11 Nisan da Türkiye'ye yatırım yapılabilir notu veren iki derecelendirme kuruluşunun toplantısı var. (Fitch ve Moddy's) Basit düşünelim Mevcut siyasal görünümdeki bir ülkeye yatırım yapılabilir denilebilir mi  Hayır? cevabı daha rasyonel. (ta ki siyasal istikrar sağlana kadar)  Dolayısıyla bu toplantılar Ara yükseliş dalgasının düşüş trendinde bir değişimi tetikleme yapmasını engelleyen temel bahaneler olacak. Bu toplantıların etki spektrumuna girene kadar. Bir yükseliş spekülasyonu denenebilir.  Ancak yön tekrar 3. dalga dibine dönecektir. Ta ki siyasal istikrar kazanılana dek.
Yön 79 bine dönerse doğal olarak dolar ve altın da tekrar yönünü yukarı çevirecektir.
(Elbetteki yukarıda yazılanların hiç biri yatırım tavsiyesi değildir)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder