4 Temmuz 2015 Cumartesi

YUNANİSTAN'DA REFERANDUM GÜNÜ

Bu blogg'da ülkemizde ve dünyadaki piyasaları etkileyebilecek tüm olaylar hakkında bir ön görü ve etkilerini değerlendirmeye çalıştım. Ama bir ülkenin kaderini belirleyecek önemli bir seçimde pozisyon alıp taraf durumuna geçmeyi etik bulmadığım için piyasalar açıkken bu konu da bir tahminde bulunmadım
Referandum'dan hayır çıkarsa önce Euro/dolar paritesinde bir düşüş dolarda bir değerlenme göreceğiz ancak güvenini kazanmış bir hükümet ve onu daha fazla köşeye sıkıştıramayacağını anlayan kreditörler arasında makul bir anlaşma olasılığı ve muhtemelen aynı hafta içinde dolarda tersine bir hareket mümkün.
Referandum'dan Evet çıkarsa açılışta yükselen Euro kısa bir süre sonra gelen istifalarla belki de gün içinde terkar zayıflamaya başlayabilir. Mevcut  hükümet tamamen istifa edebilir ve bir seçim hükümeti kurulabilir bu da anlaşma olasılığını erteleyebilir. Buda Euro'da tekrar zayıflama anlamına gelebilir. Sonuç ilk tepkinin tersine bir süreç olacaktır.
Ama tüm piyasal hareketler bir yana  umudum Emek / sermaye diyalektiğinde Emeğin güçlendiği bir süreç yaşamamız .  Bu ileriki günlerde daha sağlıklı ekonomilere ulaşmamız anlamına gelecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder