24 Ağustos 2015 Pazartesi

MALİ ENDEKS 90 BİN İÇİN bir miktar açıklama

  90 bin mali endeks için aşağıdaki açıklamalar önemli.
Daha önceki yazılarımda mali endeks üzerine yaptığım analizlere dayanan bir sistem. Burada 1 -2 -3 ... şeklinde dalgalar isimlendirildi.  Birinci dalga dibi 110 bin ikinci dalga dibi 90 bin üçüncü dalga dibi 75 bin.
Uzun süredir 2. dalgadayız bu dalga aşağı ya da yukarı yönlü kırılacak. Aşağı yönlü kırılması bir felaket senaryosu gibi ve % 15 kayıp daha demektir. Bu kırılmanın olmayacağı kanısındayım ama gelecek elbette ki ancak yaşanınca kesinleşecektir. Bu sadece ön görü. 100 bin mali endeksin 90 bine düşeceğini ön gördüğüm zaman piyasaya göre karamsardım. Ama şimdi artık yukarı yönlü denemeler başlayacaktır. Şimdi ise piyasaya göre daha iyimserim.
90 bin seviyesi bunun bir miktar yukarısı bir miktar aşağısı olabilir. % 2 lik bir hata payı vermek gerek ve kısa süreli 48 saati aşmayan ihlaller 90 bin aşağı kırıldı anlamına gelmez. kabaca 88 binlerin altında iki günden fazla kapanış olursa artık 3. dalga dinamikleri devreye girer. Bunun temel gerekçeleri siyasi belirsizliğin artması, içerde yaşanan şiddet olaylarının kontrolden çıkması erken  gelen not indirimi. Bu tür olumsuzluklar olmadığı sürece 2. dalganın aşağı yönlü kırılmasını beklemiyorum.
90 bin çalıştığını nasıl anlayabiliriz. Tekrarlayan inişlerde yukarıda bahsettiğim kriterlerde dönüşler oluyor ve hisse senetleri tekrar yukarı yönlü güç kazanıyorsa 90 bin  çalışıyor demektir. Geçmiş grafiklere baktığımızda  bu seviyeler bir kaç kez test ediliyor.  O nedenle ilk yükseliş dalgasında örneğin bu günkü 90 bin  üzerine 95 binleri gördüğünü varsayalım. Bu sevilerden total alım yapmaktansa kademeli alıp tekrar 90 bin seviyesini test ettiğinde bir miktar alım yapmak rasyonel olabilir. Eğer bu tez doğru ise ve dalgaların dinamiği iyi  analiz edilirse bir kaç kez al sat  yapma imkanı mümkün olabilir. 90 binden al 100 binden sat 90 bini bekle. Bu tabi ki kesin değil sadece bir olasılık.
Önce 90 bin çalışacak mı yoksa 3. dalgaya mı inilecek onu görmek gerek ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder